Stand up paddle boarding

Wraz ze wzrostem popularności sportów wodnych z roku na rok pojawiają się nowe propozycje dla fanów aktywności wakacyjnych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się połączenie kajakarstwa z surfingiem, zwane Stand up paddle board. Dyscyplina ta jest uznana za doskonały kompromis dla osób nie mogących zdecydować się, który z powszechnie znanych sportów wodnych chcą uprawiać. Stand up paddle boarding łączy w sobie bowiem kajakarstwo, pływanie, surfing, oraz żeglarstwo, umożliwiając nam podjęcie wysiłku fizycznego, przy jednoczesnej możliwości zwiedzania ciekawych miejsc turystycznych.

Podobnie jak inne sporty wodne, również ten ma swoje początki w starożytności, podczas gdy ludność zamieszkująca Afrykę, Bliski Wschód oraz Hawaje stosowała deski oraz wiosła do połowu ryb. W dwudziestym pierwszym wieku Stand up paddle boarding przybył do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie rozwinęli tego rodzaju dyscyplinę na skutek zachwytu nad aktywnością mieszkańców Hawaii, uprawiających masowo surfing.

Stand up paddle boarding wymaga przede wszystkim ogromnego samozaparcia oraz pozytywnego nastawienia, niezbędny będzie nam również nauczyciel, posiadający niebywałą cierpliwość. Na początku naszej przygody nie musimy wyjeżdżać nad morze, gdyż wystarczające będzie jezioro, rzeka lub kanał miejski, które możemy znaleźć nawet w centrum miasta. Ze względu na to, iż będziemy wyposażeni w wiosła, to nie musimy przejmować się brakiem wiatru.

Wszystkie sporty wodne wymagają zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, nie inaczej jest również w tym przypadku. Najważniejsza jest oczywiście deska, która początkowo powinna być dedykowana dla początkujących. Podczas szkolenia doskonale sprawdzą się egzemplarze dmuchane, które są bardzo lekkie i łatwe w transporcie. Każda deska wyposażona jest w smycz, którą przyczepia się do kostki, ma to na celu zabezpieczenie przed odpłynięciem sprzętu podczas upadku. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są wiosła, które mają długość od stu siedemdziesięciu do dwustu dziesięciu centymetrów, w zależności od wysokości użytkownika. W trosce o nasze życie oraz zdrowie musimy również wyposażyć się w kamizelkę asekuracyjną, którą z powodzeniem możemy wykorzystać przy uprawieniu innych sportów wodnych.

Zaletą Stand up paddle boarding jest przede wszystkim jego prostota, dzięki czemu dwugodzinny kurs z instruktorem jest wystarczający aby poznać podstawy dyscypliny. Jeżeli już bowiem opanujemy technikę utrzymywania równowagi, dalsze kroki będą wówczas skupiały się jedynie na doskonaleniu techniki.